Dzieciom w meczetach salafitów wpaja się, że ludzie innej religii lub przekonań zasługują na karę śmierci. W różnych szkołach w meczetach nauczyciele uczą, że muzułmańska młodzież powinna opuścić ten „niewierzący kraj”. Jest to wynik badania przeprowadzonego przez NRC i Nieuwsuur na temat salafitów, które nie są objęte zwykłym systemem edukacji.


W społeczności islamskiej nastąpiła szokująca reakcja. Gert-Jan Segers z ChristenUnie i lider VVD Klaas Dijkhoff chcą zmienić prawo, aby inspektorat oświaty mógł interweniować w edukację nieoficjalną. Społeczność marokańsko-holenderska jest również zszokowana. Nauczyciele islamu, którzy działają w tradycyjnych marokańskich meczetach, nazywają lekcje salafitów „okropnymi”.

Nieuwsuur i NRC przeprowadzili badania dotyczące ośrodków edukacyjnych, które są salafitami lub silnie dotknięte salafizmem, i badali materiały dydaktyczne dla różnych grup wiekowych. Dzieci otrzymują ćwiczenia i pytania wielokrotnego wyboru. Na przykład muszą wybrać, która kara jest prawidłowa.

Nieuwsuur i NRC zidentyfikowali co najmniej 50 miejsc edukacyjnych. Szacuje się, że ponad tysiąc dzieci uczęszcza na lekcje islamu wieczorami lub w weekendy.

Źródło: nrc.nl