Z roku na rok spada sprzedaż papierosów w Polsce jak i na świecie. Jest to spowodowane modą na nie palenie, oraz zwyżkami cen za akcyzę. Wielkie koncerny tracą ogromne pieniądze. Największy z nich tj. Malboro wprowadził już na swój rynek nowy typ papierosa tzw. iqosa. Na stronie producenta iqos.com czytamy:

Oparty o wiedzę i innowacyjną technologię HeatControl™, IQOS podgrzewa, a nie spala tytoń. 
To wszystko, czego oczekujesz od tytoniu, bez tego, co zawsze Ci przeszkadzało.
Bez dymu. Bez popiołu. Mniej zapachu. – tak opisuje swój produkt producent. Jednak Iqos nie zrewolucjonizował rynku a sprzedaż papierosów dalej spada.

Spadająca sprzedaż papierosów na świecie, Malboro i popyt na marihuanę

Papierosy Malboro dokładnie produkuje Amerykańska firma Altria group. Kupiła ona w 2018 r 45% udziałów Kanadyjskiej firmy zajmującą się produkcją marihuany za 1,8 miliarda dolarów. Swoją decyzję argumentowała tym, że inwestycja ta jest:

„znakiem nowego świata, w którym przedsiębiorstwo tytoniowe musi konkurować” tzn w skrócie, że przemysł tytoniowy i marihuany jest ze sobą ściśle powiązany. Dlatego też Malboro wykupuje konkurencję.

Przemysł tytoniowy i konopny jest ze sobą powiązany i wart jest ogromne pieniądze. Legalizacja w USA to dopiero początek?

Państwa zachodnie takie jak Wielka Brytania, Niemcy czy np. Belgia liberalnie podchodzą do tematu marihuany. Mimo, że jest ona tam nielegalna za posiadanie ilości suszu na własny użytek nie trafimy do więzienia. Jakiś czas temu w USA niektóre stany zniosły surowe kary za posiadanie marihuany. Firma konsultingowa Whitney Economics, oraz serwis o tematyce konopnej Leafly przygotowali raport w którym wskazują, że rynek konopny jest najszybciej rozwijającą się branżą w USA. W samym 2018 r przybyło w niej 64,389 pracowników i łącznie wynosi już ponad 211 tyś pełno etatowych miejsc pracy. Taki popyt na ten susz równa się ogromne pieniądze. Rynek tytoniowy i konopny jest ze sobą ściśle powiązany. Wielkie koncerny takie jak Malboro mogą dążyć do jak największej sprzedaży marihuany co za tym idzie i legalizacji w coraz to większej liczbie państw. Ludzie często przerzucają się z klasycznych papierosów na e-papierosy (także i iqosa), oraz marihuanę. Amerykańska firma Altria group pomyślała o wszystkim inwestując miliardy dolarów w alternatywy, czyli marihuanę i iqosa, który jest odpowiednikiem na e-papierosy.

Autor tekstu administrator

źródło wirtualnemedia.pl, iqos.com