Konopie indyjskie i dzieci są ciężkim tematem badawczym, zwłaszcza od ostatniej legalizacji narkotyków w Kanadzie.

Nowe badanie Health Canada donosi, że dzieci w wieku 13 lat palą marihuanę dwa razy częściej niż papierosy.

Chociaż obie substancje są nielegalne dla nieletnich to około 8% młodzieży przyznaje, że z nich korzysta. Kolejna niedawna ankieta przeprowadzona przez Health Canada donosi o wzroście używania konopi indyjskich wśród uczniów szkół średnich. Prawdopodobnie z powodu wielu dyskusji publicznych na temat marihuany i powszechnego stosowania marihuany medycznej.

„Wcześniej konsumpcja marihuany spadała. Te zmieniające się normy społeczne mogły przyczynić się do wzrostu spożycia przez młodych ludzi”, mówi Zuckerman, badacz z Kanadyjskiej Agencji Zdrowia Publicznego

Spadek używania tytoniu nie zaskakuje ekspertów. Dr Jason Busse twierdzi, że kampania edukacyjna na temat zdrowotnych konsekwencji używania tytoniu skutecznie ogranicza jego używanie przez osoby dorosłe i młodzież.

„Konopie dopiero od niedawna są legalne do użytku rekreacyjnego, więc podejrzewam, że edukacja społeczna na temat konsekwencji jest mniejsza”.

Według American College of Pediatricians: „Marihuana uzależnia, ma negatywny wpływ na mózg nastolatka, stanowi zagrożenie zarówno dla chorób sercowo-naczyniowych, jak i raka jąder oraz jest związana zarówno z chorobami psychicznymi, jak i negatywnymi skutkami społecznymi”.

Źródło: canada.com